Poker jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie gier karcianych. Każdego dnia przyciąga miliony zainteresowanych z całego świata do kasyn internetowych oraz stacjonarnych. Sam w sobie występuje w wielu różnych wersjach, z których większość bazuje na tej najbardziej znanej – Texas Hold’em. Jedną z tych odmian jest Omaha Poker – to nie na niej, a na jej wariacji o nazwie Omaha Hi Lo skupimy się w naszym poradniku.

omaha hi lo zasady gry
Zasady Omaha Hi Lo

Omaha Hi Lo – główne zasady gry

Omaha Hi Lo (a zatem, rozszyfrowując potocznie użyty skrót, Omaha High Low) to odmiana Omahy – alternatywy dla standardowego pokera Texas Hold’em, wprowadzającej do niego nieco zmian w zasadach. Jak sama jej nazwa bardziej doświadczonym graczom może sugerować, pula nagród jest w niej dzielona pomiędzy posiadacza najwyższego układu kart (high) oraz tego, który ułoży najlepszy niski układ kart (low). Poza tymże faktem dzielenia wygranych, całość niczym nie różni się od odmiany Omaha w najbardziej klasycznym jej wydaniu. Poniżej prezentujemy więc na szybko przebieg rozgrywki w obrębie jednego rozdania:

 1. Do graczy trafiają cztery karty własne, po czym następuje pierwsza runda licytacji.
 2. Na stół trafia pięć kart wspólnych w trzech fazach: flop, turn i river. Po każdej z nich następują kolejne rundy licytacji.
 3. Następuje showdown, a zatem porównanie wszystkich kart i wyłonienie zwycięzcy posiadającego najlepszy układ złożony zawsze z dowolnych dwóch kart własnych i dowolnych trzech kart wspólnych.
 4. W tym przypadku zwycięzców może być dwóch – jeden z najlepszym układem (standardowo), a jeden z najlepszym układem Lo (czyli takim z wszystkimi kartami poniżej lub równo 8, ale z jak najniższą wartością kart – idealnie począwszy od asa, który jest jedynką).

Można więc śmiało powiedzieć, że w tej odmianie pokera online nie trzeba zmierzać do tego, by mieć najlepszy układ z możliwych. Można też starać się o jak najlepszy układ Lo.

Darmowe 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Wysoki i niski układ w Omaha Hi Lo

Wysoki układ w Omaha Hi Lo nie różni się od tego z dowolnych innych odmian pokera (w tym Texas Hold’em czy klasycznego Omaha). Jest nim zatem ten, który będzie wyższy od układów innych graczy, a więc po prostu wygrany.

Układ niski to taki, na który składa się pięć kart poniżej liczby 8 (włącznie z nią). Nie wliczają się do niego jednak pary. Oto przykłady układu Lo:

 • 4, 5, 6, 7, 8 – jest to najgorszy z możliwych układ Lo;
 • 2, 3, 4, 5, 6 – wyższy od poprzedniego układ Lo (im mniejsza wartość najwyższej karty, tym wyższy jest układ Lo);
 • A, 2, 3, 4, 5 – as w układach Lo  gra rolę jedynkiJest to najlepszy układ Lo w Omaha Hi Lo, idealny i taki, do którego powinniśmy zmierzać.

Omaha Hi Lo – dzielenie puli

Rozgrywka w Omaha Hi Lo różni się od tej w klasycznej wersji tej odmiany pokera, że pula nagród jest dzielona po połowie dla najlepszego układu Lo i najwyższego układu Hi, które pokrótce nakreśliliśmy (również na przykładzie) powyżej. Zdarza się, że układ Lo będzie układem Hi (w tym samym momencie) – wtedy podziału nie ma, a jego posiadacz zgarnia całą pulę żetonów.

poker online sts
Poker online legalnie w STS z bonusem bez depozytu

Omaha Hi Lo – podstawowe rzeczy, o których trzeba pamiętać

 • Omaha Hi Lo rozgrywa się na identycznych zasadach, co Omaha. Nie musimy więc przyswajać ich od nowa – trzeba jednak wziąć pod uwagę inną możliwość wygranej. Pula nagród jest bowiem dzielona między zwycięzcę standardowego (po prostu z najmocniejszym układem) oraz tego z najlepszym układem Lo (idealnie: as, 2, 3, 4, 5 – patrz: wyżej).
 • Najlepszy niski układ kart Lo może być jednocześnie tym najlepszym układem Hi – w takiej sytuacji jego posiadacz zgarnia pełną wygraną;
 • Podobna sytuacja ma miejsce, gdy w grze nie pojawi się układ kart Lo – wtedy wygrana trafi, w standardowy sposób, do posiadacza najwyższego układu w danym rozdaniu.
 • Niski układ kart to jakikolwiek z wszystkimi kartami składowymi poniżej 9, ale bez par.
 • Sytuacja w Omaha Hi Lo jest bardzo dynamiczna, bo pozwala nam (ale i innym graczom) mieć dwa różne cele. Nie pogubmy się i zawsze rozważajmy obie możliwości wygranej.

Omaha Hi Lo – podsumowanie

Omaha Hi Lo to odmiana pokera, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem w kasynach na całym świecie, głównie ze względu na nagradzanie nie jednej, ale dwóch osób. Wymaga to zupełnie innego podejścia do kart, jakimi się dysponuje i rozważania dwóch wyników przy jednoczesnym braniu pod uwagę specyfiki Omaha (z koniecznością tworzenia układów z 2 kart z własnej ręki i 3 kart wspólnych). Podchodząc do rozdania w obrębie tej odmiany pokera najlepiej jest zacząć z kartami, które umożliwiłyby nam stworzenie zarówno wysokiego, jak i niskiego układu. W razie wygranej nie będziemy wtedy musieli się dzielić z nią z kimkolwiek innym, ale też szanse na wygranie czegokolwiek poszybują w górę. 

Omaha Hi Lo dostępna jest zarówno w kasynach stacjonarnych, jak i tych internetowych i to właśnie te drugie poleca do ćwiczenia własnych umiejętności. Jeśli graliśmy już dużo w pokera w odmianie Texas Hold’em… tym bardziej powinniśmy poćwiczyć i pozbyć się nawyków właśnie z niego. Omaha Hi Lo, wbrew pozorom, wprowadza bowiem sporo zmian do mechaniki rozgrywki.