Dziś granie online to zarówno kasyna internetowa z grami typu darmowe gry hazardowe poker online, jak i również ciekawe produkcje multiplayer. Wiele osób grywa w CS:GO, Fortnite, Paladins, Dotę 2. Sporym od lat powodzeniem cieszą się gry historyczne lub przynajmniej osadzone w realiach danej epoki. Świetnym tego przykładem jest czołgowa gra World of Tanks. Obok niej znajduje się także World of Warships, gdzie można walczyć za sterami słynnych okrętów. Czy warto ją zainstalować i zagrać?

Czym jest ta gra?

World of Warships to gra wydana przez białoruskie studio Wargaming.net. Od 10 lat prowadzi ono niezwykle popularną grę World of Tanks, w której to można pokierować wieloma czołgami z I połowy XX wieku. Ogromny sukces czołgów skłonił studio do stworzenia podobnej gry, która będzie działa się na morzach. Pierwsze prace rozpoczęto już pod koniec 2011 roku, zaś otwarte beta testy uruchomione zostały w lipcu 2015 roku. Już 17 września gra ta trafiła do otwartej dystrybucji. Jedną z największych zalet World of Warships jest to, że jest to darmowa produkcja. Każdy może w niej założyć sobie konto i ściągnąć bezpłatnego klienta gry. Serwery są tutaj dostępne przez całą dobę, więc możemy zagrać o każdej porze dnia i nocy. Gra oczywiście dotyczy okrętów morskich, które pływały kiedyś po morzach i oceanach. Każdy z użytkowników może tu korzystać także ze sklepu premium, w którym można kupować wiele specjalnych okrętów, dublony – oficjalną walutę w grze, kontenery, kamuflaże, sprzęt eksploatacyjny, konto premium.

Co spotkamy w World of Warships?

Białoruska produkcja w dużym stopniu koncentruje się na historycznych okrętach. Tak jak wiele osób krytykuje World of Tanks za wprowadzanie coraz to dziwniejszych czołgów, które często nie opuściły nawet fabryk (zwłaszcza polskich modeli), tak w WOW’s mamy do czynienia przede wszystkim z prawdziwymi jednostkami, które kiedyś służyły w różnych marynarkach. To świetna gratka dla miłośników historii, albowiem w bazie znajdują się takie znane i legendarne okręty jak: USS Iowa, HMS Hood, USS Lexington, Yamato, Shokaku, Fubuki, Błyskawica, Gryf, Prinz Eugen, Bismarck, HMS King George V.

Na chwilę obecną zetkniemy się w grze z 4 typami jednostek: niszczycielami, krążownikami, pancernikami oraz lotniskowcami. W przyszłości wprowadzone zostaną także okręty podwodne. Poszczególne jednostki różnią się uzbrojeniem, szybkością, wyposażeniem, punktami życia. Każdy typ ma inne unikalne cechy. Niszczyciele posiadają dużą szybkość, potężną broń torpedową, lecz słaby pancerz i mało HP. Pancerniki mają potężne działa, pancerz, ilość HP, lecz są z reguły powolne. Krążowniki z kolei stanowią balans między niszczycielami a pancernikami. Mogą mieć bowiem lepszy pancerz, dobre działa i torpedy, jednak nie mają aż tak dużo HP jak pancerniki i są bardzo podatne na broń przeciwnika. Lotniskowce zaś mają słaby pancerz, jednak przeznaczone są do ataków z daleka, gdyż mogą wysyłać eskadry bombowców, samolotów torpedowych czy myśliwców z rakietami.

Wargaming.net sukcesywnie rozwija ilość nacji w grze. Obecnie możemy skorzystać z drzewek technologicznych USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji, ZSRR oraz Włoch. Dodawane do tego są również pojedyncze jednostki z innych krajów, które tworzą oddzielne drzewko azjatyckie, europejskie (tu są 3 polskie okręty).

Rozgrywka

Typowa rozgrywka w World of Warships polega na pojedynku 2 drużyn składających się z 7 lub 12 okrętów. Naszym zadaniem jest zajmowanie punktów lub baz na mapie i zdobycie 1000 punktów bądź też zniszczenie wszystkich wrogich jednostek. Większość okrętów ma do dyspozycji pociski przeciwpancerne zadające większe uszkodzenia oraz kumulacyjne wywołujące pożary. Na wyposażeniu mamy sprzęt eksploatacyjny, którym mogą być ekipy do gaszenia pożarów, niwelowania zalania, naprawiania uszkodzonych modułów, a także od lepszej broni przeciwlotniczej, sonaru, radaru. W bazie możemy kupować i ulepszać swoje okręty, dokupywać do nich moduły, szkolić swoich kapitanów czy też wybierać zadania do wykonania z nagrodami.