Texas Holdem to gra pokerowa, która zaskarbiła sobie sympatię wielu ludzi z całego świata. W Polsce również nie brakuje osób, które – dla zabawy lub pieniędzy – wybierają tę odmianę pokera. Jak przebiega rozgrywka?

poker texas holdem
Poker texas holdem – zasady gry, układ kart

Ocena kart – czy wchodzić do licytacji?

Pierwszym punktem każdej rozgrywki jest otrzymanie dwóch kart. W Texas Hold’em mogą grać minimalnie dwie osoby, nie ważne czy to poker towarzyski czy też poker online, zasady zawsze są te same. Każda otrzymuje dwie karty i tylko ona może z nich korzystać. Każdy zawodnik w tym momencie musi ocenić potencjał swoich kart. Najłatwiej sytuacja wygląda wtedy, kiedy ktoś otrzymuje parę asów, 2 króle itp. Wtedy trzeba wejść do licytacji, aby nie zmarnować swojej szansy na przejęcie budżetu rywala bądź rywali. Zazwyczaj jest jednak więcej wątpliwości.

Trzeba ocenić swoje karty, ale też inne zmienne. To pozycja przy stole, budżet rywala itd. Zawodnicy mogą wyrównać stawkę, spasować, podbić lub przeczekać. Jest też szansa nawet na tym etapie zagrać all in – bez znajomości kart wspólnych. To jednak spore ryzyko i trzeba sobie z tego zdawać sprawę w momencie podejmowania decyzji. Czasami ktoś chce takim ruchem wystraszyć swoich rywali, ale na dłuższą metę nie jest to postawa, która daje szansę na regularne wygrane.

sts darmowy bonus 29 PLN
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Flop, turn, river – pojawiają się karty wspólne

Po pewnym czasie na stole, prawdziwym albo wirtualnym, pojawiają się karty wspólne. Na początek są to 3 takie elementy. Wtedy gracz ma łącznie 5 kart. Dwie są tylko jego, rywale nie wiedzą, jakie są to dokładnie karty. Z trzech pozostałych mogą korzystać wszyscy. Etap zwany flopem to właśnie pojawienie się trzech kart wspólnych. Następnie mamy turn – wtedy do gry wchodzi czwarta karta wspólna. Natomiast river to moment, kiedy pojawia się piąta karta wspólna.

Wtedy każdy gracz ma dwie karty prywatne plus 5 kart wspólnych. Może być taka sytuacja, że najlepszy układ będzie składał się tylko z kart wspólnych. Nie ma konieczności korzystania ze swoich kart, ale lepiej mieć własne karty mocne, bo tylko dany gracz może z nich skorzystać.

Kto wygrywa w Texas Holdem?

Potem jest już ostatnia licytacja, ostatnie przeciąganie liny pomiędzy zawodnikami i musi wreszcie dojść do ostatecznych rozstrzygnięć. Jeśli nikt nie spasuje, to gracze muszą pokazać karty. Wtedy wygrywa zawodnik, który ma po prostu najlepszy, najsilniejszy układ. Najlepiej jest mieć poker królewski. Wtedy jest pewność odniesienia wygranej. Poker królewski to taki układ, gdzie występują kolejno karty od asa do 10 (mają one ten sam kolor). Jeśli ktoś nie ma nic, to najprawdopodobniej przegra przy porównaniu z innymi zawodnikami.

Najprawdopodobniej, bo przecież jest możliwość, że druga osoba też nie będzie nic miała. Co wtedy? Wtedy decyduje wysoka karta. Jak ktoś ma asa, to może być spokojny. As jest silniejszy od króla, damy, waleta itd. Pewne jest to, że każdy hazardzista musi przed przystąpieniem do rozgrywki dokładnie zapoznać się z rankingiem układów, żeby łatwiej było mu ocenić szansę na wygraną. Odpowiednia ocena to też łatwiejsze zarządzanie własnym budżetem w trakcie każdej pojedynczej rozgrywki.

__________________________
Udział w nielegalnych grach hazardowych jakim jest kasyno i poker w internecie jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich.