Poker to gra karciana, która rozgrywana jest przy użyciu talii składającej się z 52 kart. Jej głównym celem jest oczywiście pokonanie rywala i wygranie sporej ilości pieniędzy (lub żetonów) od pozostałych uczestników. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest posiadanie lepszego układu kart. Niestety opcja ta nie jest w pełni zależna od nas i musimy mieć sporo szczęścia, by to akurat nam wpadły najlepsze kartoniki. Drugą z opcji na wygraną jest blef, czyli taktyka polegająca na wprowadzeniu przeciwnika w błąd. Nie jest to jednak proste i wymaga od nas dokładnego przeanalizowania taktyki przeciwnika i wykorzystania jego słabych stron. Umiejętne zastosowanie blefu pozwala nam pokonać rywali niezależnie od tego jakie karty posiadamy.

zasady gry w pokera
Jakie są zasady gry w pokera online?

Krótka historia pokera

Poker po raz pierwszy został opisany przez Jonathana H. Greena w książce wydanej w 1834 roku. Okazuje się jednak, że gra ta mogła być znana dużo wcześniej. Pierwszy oficjalny poradnik do pokera został wydany w 1904 roku.

Nikt nie wie gdzie tak naprawdę narodziła się ta gra, ale pewnym jest, że jej najpopularniejsza turniejowa odmiana (Texas Holdem) powstała w 1880 roku. 

Obecnie poker jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. W telewizji i Internecie możemy znaleźć liczne transmisje gier, a mnóstwo stron internetowych oferuje nam możliwość zmierzenia się z graczami na całym świecie. Turnieje pokerowe przyciągają tysiące graczy, a zwycięzcy otrzymują nawet kilkanaście milionów dolarów.

bukmacher betclic polska
Kod promocyjny na darmowy bonus bukmachera Betclic

Ogólne zasady gry w pokera

Nikt nie powiedział, że zasady gry w pokera są łatwe, ale w porównaniu do brydża to bułka z masłem. Zależnie od rodzaju gry, wszyscy gracze lub tylko dwóch kolejnych po rozdającym, mają obowiązek postawić stawkę w ciemno. Osoby, które nie wpłacą pieniędzy, nie otrzymają kart.

Po pierwszej wpłacie w ciemno gracze otrzymują karty. Ich ilość jest różna i zależy od rodzaju gry. Główną zasadą każdej odmiany pokera jest skompletowanie jak najsilniejszego układu kart lub oszukanie przeciwnika. Rozgrywka przeprowadzana jest w kilku etapach, polegających na tzw. licytacjach. W trakcie licytacji gracze mogą:

 • spasować – pas jest równoznaczny z wycofaniem się z danego rozdania. Gracz, który spasuje traci wszystkie żetony, które postawił do tej pory w danym rozdaniu
 • czekanie – jeśli nikt z graczy nie podbił wcześniej stawki, każdy ma prawo poczekać na ruch innych graczy. Jeśli ktoś zadeklaruje się, że czeka, kolejka przechodzi na następnego gracza
 • sprawdzanie – sprawdzanie polega na wyrównaniu kwoty maksymalnej postawionej w danej rundzie przez innego gracza
 • postawienie – tak nazywa się pierwsze postawienie zakładu w danej rundzie
 • podbicie – zwane także przebiciem. Polega na przebiciu maksymalnej stawki i zmuszeniu innych zawodników do jej wyrównania, przebicia lub spasowania.
 • all in – gra za całość posiadanych żetonów lub pieniędzy

Gry pokerowe różnią się również od siebie jeśli chodzi o rodzaje zasad:

 • fixed limit – przed grą ustalone są stałe wartości zakładu. Nie można podbijać większymi stawkami. Bardzo często ustala się także limit w wysokości maksymalnej ilości podbić w jednej rundzie.
 • pot limit – można podbijać o dowolną kwotę, ale nie większą niż wartość całej puli
 • no limit – brak jakichkolwiek ograniczeń w grze
betfan polski bukmacher online
Nowy bonus legalnego bukmachera Betfan – Kod promocyjny: BETFAN

Układy kart w pokerze

Poniżej przedstawiamy układy kart w kolejności od najmocniejszego do najsłabszego. Wygrywa gracz posiadający najmocniejszy układ. Jeśli dwóch graczy dysponuje takim samym układem, wygrywa osoba, której ostatnia karta jest najwyższa (a) lub której układ zaczyna się od wyższej karty (b). Adnotacje (a) i (b) umieszczone na końcu opisu każdego z układów sugerują, co robić w przypadku remisu. Jeśli w opisie znajdą się obie adnotacje, oznacza to, że najpierw porównuje się układy pod kątem pierwszego z wymienionych sposobów, a w razie dalszego remisu, sprawdza się drugie rozwiązanie.

 1. Poker królewski – Najmocniejszy układ kart w grze. Stanowi go pięć kart w jednym kolorze od asa do dziesiątki.
 2. Poker – Poker to dowolny układ składający się z pięciu kolejnych kart w jednym kolorze (b).
 3. Kareta – Kareta to cztery karty o tej samej wartości (b) (a).
 4. Full – Układ składający się z trójki i pary (b – jeśli trójki najlepszych graczy są takie same, porównuje się dwójki)
 5. Kolor – Pięć dowolnych kart w tym samym kolorze (b)
 6. Strit – Pięć kolejnych kart w dowolnych kolorach. As może być zarówno najwyższa kartą jak i najniższą (b)
 7. Trójka – Trzy karty takiej samej wartości (b) (a)
 8. Dwie pary – Układ składający się z dwóch par. (b) (a) W przypadku dwóch par o zwycięstwie decyduje najpierw mocniejsza para, później słabsza, a jeśli w dalszym ciągu nie można znaleźć zwycięzcy – decyduje ostatnia, piąta karta
 9. Para – Para kart o tej samej wartości (b) (a)
 10. Wysoka karta – Jeśli żaden z graczy nie zdobył układu, wygrywa osoba, która posiada najwyższą kartę
sts promocja bukmacherska bez wpłaty własnej
29 PLN bez wpłaty własnej w STS – Kod promocyjny: BETONLINE

Poker Texas Holdem

Texas HoldEm to najpopularniejsza na świecie odmiana pokera. Rozgrywka polega na tym, że każdy z graczy dostaje dwie karty, które należą tylko do niego, a na stół wykłada się pięć kart, z których każdy gracz może skorzystać do wykonania swojego układu. Każdy z graczy dysponuje więc tak jakby siedmioma kartami, z których może wykonać układ składający się z maksymalnie pięciu kart.

Pokerowy blef

Prowadzenie licytacji nieadekwatnie do posiadanego układu kart nazywa się blefem. Ma on za zadanie zmusić przeciwnika do konkretnego działania, które bardzo często jest w sprzeczności z tym, jakie karty posiada. Blef polega przede wszystkim na pewnym, mocnym obstawianiu zakładów w momencie, kiedy posiadamy bardzo słabą rękę. Takie podejście ma za zadanie przekonać przeciwnika o tym, że posiadane przez nas karty są bardzo mocne i wierzymy, że dużo nimi wygramy. W takich chwilach dużą rolę odgrywa psychologia, gdyż nikt nie chce przegrać dużych kwot i dlatego ludzie godzą się z małymi stratami, a my wygrywamy bardzo słabymi kartami. 

Blefem może być również udawanie, że nie posiadamy dobrych kart (podczas, gdy w rzeczywistości nasza ręka jest bardzo mocna) i powolne, bojaźliwe zagrywanie. Celem takiej taktyki jest wyciągnięcie od innych graczy dużych kwot pieniędzy i pokonanie ich mocnym układem.